Objavljena pilot epizoda serijala “Dobra pesma”
“Ideja za dokumentarni serijal „Dobra pesma“ proistekla je iz promišljanja o tome kako danas govoriti o popularnoj muzici, u trenutku kada je istorija rokenrola na prostoru bivše Jugoslavije već temeljno dokumentovana – od „Rokumenata“ Pece Popovića, preko „Rokumentarca“ Dušana Vesića i Sandre Rančić, do „Borderland Soundtreka“ Brankice Drašković, da navedemo samo najpoznatije”, objašnjava autorka.
Serijal polazi od drugačijeg ugla: umesto rekonstrukcije prošlosti, u fokusu su pitanja kako danas slušamo muziku, šta smatramo zajedničkim muzičkim nasleđem i na koji način određene pesme postaju deo ličnog i kolektivnog identiteta.
Projekat je nastao u saradnji sa snimateljem Perišom Đinđićem, dugogodišnjim sninmateljem na RTS-u, čije iskustvo i kontinuirani rad na terenu oblikuju vizuelni pristup serijala. Tome je značajno doprinela i snimateljka Teodora Milovanović, koja potpisuje i fotografije. Ideja se razvila kroz razgovore o mogućim modelima savremenog muzičkog dokumentarca i potrebi da se poznate teme sagledaju iz nove perspektive.
Serijal otvara niz pitanja: šta danas podrazumevamo pod „dobrom pesmom“? Koje melodije i stihovi opstaju kroz vreme, gde se susreću, a gde razdvajaju rok, pop, folk i narodna muzika? Kako se naš odnos prema muzici promenio u poslednjih nekoliko decenija?
Prva epizoda, pilot „Dobri uzori“, okuplja muzičare iste generacije, čiji su se umetnički putevi razvijali u različitim žanrovima, ali koje povezuje zajednički muzički kontekst odrastanja. Sagovornici u epizodi su: Ognjenka Lakićević (Autopark), Daniel Kovač (Jarboli, Jesenji orkestar), Sonja Lončar i Andrija Pavlović (LP Duo).
Kroz njihove lične izbore i sećanja, epizoda istražuje uticaj muzike osamdesetih i devedesetih godina – vremena ploča, kaseta, radija i koncerata – na formiranje autorskog i izvođačkog identiteta.
Pilot epizoda realizovana je zahvaljujući entuzijazmu autorske ekipe (montažu potpisuje Damjan Paunković) i već je privukla pažnju publike. U planu je razvoj serijala u ciklus od pet epizoda, koje bi se bavile temama poput:
– rokenrola kao poetskog izraza, – uloge radija u oblikovanju muzičke scene, – razvoja gitarskog zvuka, – susreta roka sa drugim žanrovima.
U nastavku serijala biće uključeni i muzičari različitih generacija, koji su oblikovali i nastavljaju da oblikuju savremenu muzičku scenu Srbije.
Par informacija o autorki:
Ivana Ljubinković je etnomuzikolog po obrazovanju, počeci rada vezuju se za Prvi program Radio Beograda i RBG 202, a potom počinje da radi na televiziji (RTS). Autor serijala Omladnska štampa u Jugoslaviji, kao i emisija “Priče sa zidova”, “Strip iz ženske perspective”, “Rokenrol antikvari”. Trenutno radi kao urednik u Dokumentarnoj redakciji / istoriografija