Photo: Grzegorz Gołębiowski

Behemoth najavio novo izdanje „I, Scvlptor“ i predstavio naslovni singl

Poljski velikani ekstremnog metala Behemoth predstavili su novi singl „I, Scvlptor“, koji ujedno nosi naziv njihovog predstojećeg izdanja zakazanog za 4. septembar 2026. godine.

Uz pesmu je objavljen i prateći spot koji je realizovao poznati poljski produkcijski kolektiv Grupa 13, dok naslovnicu i vizuelni identitet potpisuje dugogodišnji saradnik benda Bartek Rogalewicz.

Frontmen benda Adam „Nergal“ Darski opisao je novu pesmu kao nastavak tradicije monumentalnih kompozicija poput „O Father O Satan O Sun!“, „Lucifer“ i „Nieboga Czarny Xiądz“, ali i kao početak novog kreativnog poglavlja.

„‘I, Scvlptor’ nosi epsku težinu po kojoj smo prepoznatljivi, ali istovremeno donosi nešto novo i drugačije. Tekst pesme predstavlja metaforu neprekidnog procesa oblikovanja samog sebe, borbe sa sopstvenim ograničenjima i materijom od koje smo sačinjeni. Paradoks je u tome što smo od trenutka rođenja već osuđeni na smrt, pa možda suština nije u pobedi, već u samom činu oblikovanja onoga što jesmo“, izjavio je Nergal.

Novo izdanje neće biti klasičan studijski album, već ekskluzivna kolekcija od osam do sada neobjavljenih numera. Na njemu će se naći sedam studijskih snimaka i jedna koncertna pesma, a bend ga opisuje kao most između svojih ranih dana i savremenog stvaralaštva.

Posebnu pažnju privlače nove verzije ranih Behemoth pesama „Rise Of The Blackstorm Of Evil“, prvobitno objavljene na izdanju „The Return Of The Northern Moon“ iz 1992. godine, kao i „In Thy Pandemaeternum“ sa albuma „Pandemonic Incantations“ iz 1998. godine. Obe numere dobile su moderno produkcijsko ruho, uz očuvanje originalnog duha.

Na izdanju će se naći i dve obrade bendova koji su imali veliki uticaj na razvoj Behemotha. Reč je o pesmi „In League With Satan“ grupe Venom, na kojoj gostuje Shagrath iz Dimmu Borgira, kao i o obradi „The Return Of Darkness And Evil“ benda Bathory, uz gostovanje Sakisa Tolisa iz Rotting Christa.

Nergal ističe da bend ovaj projekat smatra veoma važnim.

„Uzbuđeni smo zbog izlaska ‘I, Scvlptora’. Iako nije reč o regularnom studijskom albumu, činjenica da sadrži potpuno nove pesme čini ga značajnim izdanjem za nas. Neke od ovih numera razlikuju se od materijala sa poslednjeg albuma ‘The Shit Ov God’, pa ovo izdanje vidimo kao vezu između onoga gde smo sada i onoga što nas možda čeka u budućnosti“, poručio je frontmen.

Spisak pesama:

  1. I, Scvlptor
  2. Lord Ov The Horizons
  3. Rise Of The Blackstorm Of Evil
  4. In Thy Pandemaeternum
  5. Begotten
  6. In League With Satan
  7. The Return Of Darkness And Evil (live)
  8. Lord Ov The Horizons (alternative version)

Tokom poslednje dve decenije Behemoth je izrastao iz poljske underground scene u jedan od najuspešnijih ekstremnih metal bendova na svetu. Albumi poput „The Apostasy“, „Evangelion“, „The Satanist“, „I Loved You At Your Darkest“ i „Opvs Contra Natvram“ doneli su bendu visoke pozicije na međunarodnim top-listama, uključujući Billboard 200 i britanske zvanične albumske liste.

Posebno se izdvojio album „The Satanist“ iz 2014. godine, koji je postao jedan od najuspešnijih black/death metal albuma u istoriji Billboard liste i učvrstio status Behemotha kao jednog od najuticajnijih i najkomercijalno uspešnih sastava ekstremnog metala današnjice.