Photo by Brian Rasic/Getty Images

Morrissey ponovo napao Johnnyja Marra zbog BBC dokumentarca o The Smiths

Morrissey je uputio novu oštru kritiku na račun Johnnyja Marra, ovoga puta zbog predstojećeg BBC-jevog dokumentarca o grupi The Smiths.

U objavi na svom sajtu Morrissey Central, koja je u međuvremenu obrisana, bivši frontmen benda osvrnuo se na dokumentarni film za koji tvrdi da će biti „kritički nastrojen prema Morrisseyju“.

Dokumentarac je nazvao „već ispričanom pričom“ u kojoj „Marr ponovo zauzima centralno mesto kao nepromenljivo lice razdora“, uz komentar da je „Bigmarr ponovo udario“.

„Ovaj novi BBC program već sada zvuči kao da nije namenjen nikome ko poznaje ili kome je stalo do The Smithsa“, napisao je Morrissey.

On tvrdi da je Marr namerno podelio fanove benda.

„Marr je svesno podelio publiku The Smithsa na tabore – one koji su uz Marra i one koji su uz Morrisseyja. Pravno je prisvojio zaštitni znak imena The Smiths, iako vrlo dobro zna da sam upravo ja osmislio ime benda. Posvetio je ceo svoj život pokušajima da me uništi na svaki mogući način“, naveo je.

Na meti Morrisseyjevih kritika našao se i producent Grant Showbiz, čije je izjave u dokumentarcu opisao kao „klevetničke“.

Bivši pevač The Smithsa potom je sugerisao da su njegovi dugogodišnji kritičari, među kojima je pomenuo Johnnyja Marra i list The Guardian, zapravo „napola zaljubljeni“ u njega.

„Ljudi koji decenijama izbacuju istu iskvarenu mržnju prema nekome zapravo su napola zaljubljeni u svoju metu, zbog čega su opsednuti njome. U suprotnom bi odavno nastavili dalje, umesto da svoj odrasli život posvete nekome za koga tvrde da je bezvredan“, napisao je.

Prema Morrisseyjevim tvrdnjama, BBC-jev dokumentarac bi trebalo da bude emitovan 13. jula.

Sukob između Morrisseyja i Johnnyja Marra traje još od odlaska gitariste iz The Smithsa 1987. godine. U intervjuu za NME iz 2019. godine, Marr je govorio o tome kako je Morrisseyjeva podrška krajnje desničarskoj stranci For Britain uticala na percepciju benda, zbog čega su njihovi albumi nakratko bili povučeni iz pojedinih prodavnica ploča.

„Ne možete promeniti istoriju. To nema nikakve veze sa mojim svetom ili mojim životom. Pesme su tu da ih ljudi slušaju, procenjuju i pronalaze svoje značenje u njima“, rekao je tada Marr.

Nova razmena optužbi usledila je u avgustu 2024. godine, kada je Morrissey tvrdio da je Marr odbio unosnu ponudu za reunion turneju The Smithsa i da je jednostavno ignorisao ponudu.

Morrissey je tada rekao da je želeo ponovno okupljanje kao znak zahvalnosti fanovima koji ih slušaju već decenijama, naglasivši da njegova želja nije bila motivisana bilo kakvom emotivnom vezom sa Marrom.

Johnny Marr je na to kratko odgovorio na društvenoj mreži X:

„Nisam ignorisao ponudu – rekao sam ‘ne’.“

Godinu dana kasnije dodatno je objasnio svoju odluku rečima:

„Nisam budala. Atmosfera jednostavno nije dobra.“

U istom periodu Morrissey je tvrdio i da je Marr blokirao objavljivanje kompilacije najvećih hitova The Smithsa, kao i da sada poseduje sva prava na zaštitni znak i intelektualnu svojinu benda, što mu omogućava da nastupa pod tim imenom bez njegovog odobrenja.

„Sve je urađeno bez ikakvih konsultacija sa mnom i bez mogućnosti da uložim prigovor“, tvrdio je Morrissey.

Predstavnik Johnnyja Marra kasnije je njegove navode nazvao netačnim, dok je gitarista još jednom ponovio:

„Nisam ignorisao ponudu – rekao sam ‘ne’.“

Nedugo zatim Morrissey je saopštio da je prekinuo saradnju sa svojim menadžmentom, ne navodeći dodatne razloge.

Kasnije je izjavio i da je „iscrpljen svim vezama sa Marrom, Andyjem Rourkeom i Mikeom Joyceom“, dodajući da želi da proda sve svoje poslovne interese povezane sa bendom The Smiths.

U međuvremenu, Morrissey je takođe ustvrdio da upravo njemu pripada zasluga za nastanak kultne fotografije benda ispred Salford Lads Cluba, kao i da je Johnny Marr pogrešno predstavio okolnosti pod kojima je bend potpisao ugovor sa izdavačkom kućom Rough Trade.