16 čudnih, ali zanimljivih činjenica o muzici
Muzika pokreće svet, slušamo je kada smo srećni, ali i kada smo tužni. Muzičari kroz svoju muziku prenose svoja osećanja, misli i životne situacije.
Muzika je sastavni deo svakog dana vekovima unazad, ali mislite li da znate sve što biste trebali znati o njoj?
Pripremite se za oduševljenje jer vam donosimo neke od najzabavnijih, neverovatnih činjenica o muzičarima i muzičkoj industriji u svetu koje možda niste znali.
- Svaka peta country pesma referiše se na alkohol, svaka treća na suze i svaka sedma na “mamu”.
- Najskuplji instrument na svetu je violina “Lady Blunt” Stradivarius, koja je 2011. prodata za 15,9 milona američkih dolara.
- Studija iz 2007. godine pokazala je da muzika, posebno klasična, može pomoći da biljke brže rastu.
- Barry Manilow nije napisao pesmu pod nazivom “I Write the Songs”
- Istraživači su otkrili da zbog glasne muzike gosti u barovima piju više alkohola za manje vremena.
- Leo Fender, osnivač kultne marke električnih gitara i polaznika Rock and Roll Hall of Famea, nikada nije naučio da svira niti jedan instrument(i juče, odnosno 21. marta je bilo 30 godina od kako nas je napustio).
- Kanadski astronaut Chris Hadfield objavio je prvi album ikad snimljen u potpunosti u svemiru, nazvan Space Sessions: Songs from a Tin Can.
- Prvi (i jedini) bend koji je svirao na svih sedam kontinenata je Metallica.
- U “Bohemian Rhapsody” Freddie Mercury svira na istom klaviru koji je koristio Paul McCartney u pesmi “Hey Jude”.
- Muzika je, zajedno sa slikarstvom, poezijom, književnošću i arhitekturom, bila olimpijski “sport” od 1912. do 1948. godine.
- Mozart je 2016. prodao više CD-ova nego Beyoncé.
- Kad slušate muziku, mozak oslobađa hormon sreće (dopamin) kao i tokom seksa i jela.
- Američki kompozitor John Cage 1952. stvorio je pesmu pod nazivom „4’44“. Pesma se sastojala od četiri minute i 33 sekunde tišine.
- Najduži naslov pesme ikad je pesma Hoagy Carmichaela iz 1943. godine. ‘I’m a Cranky Old Yank in a Clanky Old Tank on the Streets of Yokohama with my Honolulu Mama Doin’ Those Beat-o, Beat-o Flat-On-My-Seat-o, Hirohito Blues.’
- U orkestru države Monaco ima više ljudi nego u njegovoj vojsci.
- Studija iz 2001. otkrila je da krave proizvode više mleka kad slušaju opuštajuću muziku.