10 kontroverznih činjenica o Bob Marleyu koje možda niste znali

Život Boba Marleyja tragično je prekinut kad je imao samo 36 godina, ali malo ljudi je ostavilo iza sebe toliko stvari poput ove reggae zvezde koji je postao međunarodna ikona.

Marleyjeva fotografija postala je simbol mira, jedinstva i reggaea, njegove su pesme popularne još od 1970-ih, a Marley se nalazi čak na drugom mestu po broju pratilaca na društvenim mrežama od svih posthumnih slavnih osoba.

Njegova popularnost s godinama je sve veća, pa smo odlučili sažeti nekoliko manje poznatih detalja iz njegovog života. Donosimo vam 10 činjenica koje možda ne znate o jamajčanskoj legendi.

1/ Djetinjstvo bez oca

Bob Marley rođen je kao Nesta Robert Marley u Nine Mile na Jamajci 6. februara 1945., a majka Cedelle Booker rodila ga je sa samo 19 godina. Njegov otac, Norval Sinclair Marley, bio je britanski mornarički časnik koji je u to vreme imao oko 60 godina, upoznao je Cedellu dok je radio kao nadzornik na plantaži. Imao je reputaciju menjanja mladih lokalnih žena i ostavio je Cedelle nedugo nakon što se Bob rodio. Uglavnom je bio odsutan iz života svog sina, a iznenada je preminuo od srčanog udara kad je Bob imao 10 godina. Cedella je promenila ime sina u Robert Nesta Marley, nakon što je imigracijski službenik Jamajke sugerisao da “Nesta” zvuči previše devojački.

2/ Veštine uličnog borca

Marleyu je bilo teško odrastati zbog svog biracijalnog podrekla, posebno nakon što su se on i njegova majka preselili iz ruralnog sela u Kingston kad je bio dečak. Jamajka je još bila pod kolonijalnom vlašću i Marley je bio pogrdno nazivan “Belim dečakom”. Na ulicama Trenchtowna, siromašnoj četvrti u kojoj je živeo, Marley će uskoro postati poznat kao “tuff gong”, zbog svoje izdržljivosti, hrabrosti i veštine uličnog borca.

3/ Sudbina iz dlana

Jedna od najzanimljivijih činjenica o Bob Marleyu jest da je mogao da čita sa dlanova još od kad je bio dete. Do sedme godine proučavao je dlanove prijatelja i komšija i, neverovatno, tačno predviđao njihovu budućnost. To je donekle uznemirilo njegovu majku, ali to nije razlog zašto je Marleyjevo čitanje iz dlanova kratko trajalo. Nakon povratka u svoje selo iz Kingstona, Marley je rekao ljudima da je njegova sudbina da bude pevač, a odbio je da ponovo čita sa dlanova do kraja života.

4/ ‘Geto pati, rođeni plaču’

Marley i njegovi prijatelji Peter Tosh i Bunny Wailer 1963. godine osnovali su bend ‘The Teenagers’, pre nego što su ga preimenovali u ‘The Wailing Rudeboys’, zatim ‘The Wailing Wailers’ i na kraju ‘The Wailers’. Mladići su veći deo svog vremena provodili slušajući muziku na američkim radio stanicama, a reč “wailers” koristili su kao referencu na svoj socijalni i ekonomski položaj u ozbiljno zakinulom području Trenchtowna kao “geto pati, rođeni plaču”.

5/ Nadahnuće generacijama crnačke britanske mladeži

Kad je bio školarac, jedan od najpopularnijih britanskih savremenih pisaca, Benjamin Zephaniah, napisao je Marleyju pismo: “Ja sam pesnik iz Birminghama. U Engleskoj me zapravo niko ne sluša. Što mislite o mojim pesmama?”
Neverovatno, dobio je ručno napisani odgovor, čak s Jamajke, gde mu je muzičar rekao, “Mladiću, Britanija te treba. Nastavi da radiš ono što radiš.” Otkrivajući plakat English Heritage Blue u ulici Oakley Street u Londonu 2019., Zephaniah je rekao da je pismo bilo jedan od glavnih razloga zbog kojih se osećao dovoljno hrabro da se bavi “dub poezijom”, stilom po kojem je najpoznatiji. “To me zaista nadahnulo da nastavim da radim ono što sam radio”, tvrdio je. “U to vreme nije bilo poezije s izgovorenim rečima, nije bilo dub poezije, pa kad pročitate te reči…” Marley je bio nadahnuće generacijama crnačke britanske mladeži svojom univerzalnom porukom o jednoj ljubavi i jedinstvu. “Bob je verovao u muziku kao alat za društvene i lične promene,” kaže BBC Radio 6, muzički voditelj, Don Letts, “i pretvorio me u čoveka kakav sam danas.”

6/ Laboratorijski asistent

Malo poznata, pomalo iznenađujuća činjenica o Marleyu jeste da je on zapravo kratko vreme živeo u SAD-u sredinom 1960-ih, a zatim, ponovo i 1970-ih. U početku je otišao s majkom u Delaware nakon što se preudala, živeći blizu nje u gradu Wilmington, gde je vodila jamajčansku muzičku trgovinu Roots. Marley je radio kao laboratorijski asistent u Du Pontu. Prikazi koliko je tačno boravio u Delawareu variraju, ali do 1969. vratio se na Jamajku i nastavio da snima sa Wailersima. Kasnije se vratio u SAD (njegov sin Stephen Marley rođen je u Wilmingtonu 1972.), ali familija Marley izbjegavala je da precizira koliko dugo.

7/ Dobar trik za promidžbu

Marley je 1972. upoznao učitelja umetnosti Keitha Baugha u klubu Bag O’Nails u Sohou u Londonu. Dok su čavrljali, Marley se požalio da britanske radio stanice ne žele da puštaju njegove pesme, ali i da ne može priuštiti povratnu avionsku kartu za Jamajku. Baugh, koji je predavao u školi Peckham Manor School u južnom Londonu, sugerisao je da bi nastupanje za njegove učenike moglo biti dobar trik za promidžbu. Ubrzo nakon toga, Marley se pojavio u školi s Jonnyem Nashom, američkim soul pevačem, koji je u to vreme bio veća zvezda. Svedoci su BBC-u rekli kako su u vreme ručka svirali 45-minutni set studentima s Marleyem na akustičnoj gitari.

8/ Brojne vanbračne afere

Bob Marley oženio se Alpharitanom Constantia ‘Rita’ Anderson u Kingstonu na Jamajci 10. februara 1966., kada je imao 21 godinu. Par je ostao u braku do Marleyeve smrti, ali njihova veza nije bila bez uspona i padova. Do vanbračnih veze (s obe strane) je redovito dolazilo, a Marley je bio u vezi s mnoštvom žena, od Miss sveta 1976. Cindy Breakspeare do karipske prvakinje u stolnom tenisu Anite Belnavis. Alpharita je imala dvoje dece s različitim muškarcima dok je bila u braku s Marleyem.

9/ Službeno priznao 11 dece, a stvarni broj je ‘sporan’

Marley je službeno priznao 11 dece, iako je “stvarni” broj sporan, s obzirom na broj parničnih strana koje su nakon njegove smrti počele predavati zahteve za “Marley milione”. Kad su se Marley i Anderson venčali, usvojio je njenu ćerku iz prethodne veze, a par je imao troje vlastite dece: Cedellu Marley, Davida “Ziggyja” Marleyja i Stephena Marleyja. Dok su bili u braku, Marley je imao 8 dece s još osam žena, od kojih su mnogi, poput Ziggyja i Stephena, takođe postali muzičari . To uključuje Juliana i reggae umetnika Ky-Mani Marleya koji su bili nomirani za Grammy, kao i najuglednijeg Damijana Marleyja, dobitnika Grammyja koji je rođen 1978., a majka mu je Cindy Breakspeare. Najpoznatiji je po hitu “Welcome To Jamrock” i albumu s reperom Nasom.

10/ Politički motivisan pokušaj atentata

Dana 3. decembra 1976. godine, naoružani napadači upali su u Marleyjevu kuću u Hope Road i izveli politički motivisan pokušaj atentata, u kojem je Marley upucan u prsa i u ruku. Još su četiri osobe, uključujući Ritu Marley koja je upucana u glavu, takođe ustreljene, ali nije bilo smrtnih slučajeva, iako je Marleyev menadžer Don Taylor bio vrlo teško povređen. Dva dana kasnije, Marley je trebao da održi koncert The Smile Jamaica, u pokušaju promovisanja nacionalnog jedinstva tokom razdoblja političkog nasilja na Jamajci.

Za više aktuelnosti i zanimljivosti zapratite naš instagram.