28 godina bez Mercuryja

1991. godine na današnji dan nas je napustio Farrokh Bulsara, poznatiji kao Freddie Mercury.

Rođen je 1946. godine u Zanzibaru a sa samo sedam godina poslat na školovanje kod svoje bake, u jedno malo mesto u Indiji, pokraj Mumbaja. Doselivši se u Indiju, Bulsara je počeo da pohađa školu St. Peter’s School u mestu Panchgani, pokraj Mumbaja. Ubrzo je počeo da postiže odlične rezultate u školi, pre svega u sportu, pa je tako osvojio i školsko prvenstvo u stonom tenisu. Slobodno vreme je uglavnom provodio slušajući muziku.

Zvaničnici škole u Panchganiju su ubrzo predložili njegovim roditeljima da sina upišu na dodatne časove klavira, jer su primetili da dečak poseduje izuzetan talenat, a roditelji su tu ideju sa zadovoljstvom prihvatili. Nešto kasnije je postao član školskog hora, kao i školske dramske sekcije. Nakon završene osnovne škole, upisuje srednju školu Saint Mary High School u mestu Magazon nedaleko od Mumbaja, gde je osnovao bend The Hectics u kom je svirao klavir. Kada mu je bilo 17 godina pobegao je iz Zanzibara sa porodicom pred Zanzibarskom revolucijom, 1964. godine.

Porodica se naselila u Felthamu u Londonu, odakle je počeo da studira umetnost na West Thames College-u (tada Isleworth Polytechnic) i konačno je stekao diplomu iz umetnosti i grafičkog dizajna na Ealing Art College-u( zanimljivo je da je kasnije svoje umeće iskoristio da dizajnira logo grupe Queen). Nakon diplomiranja radio je više poslova, između ostalog prodavao je second hand odeću i radio je na Heathrowu. Godine 1969. osnovao je grupu Ibex, koja je ubrzo promenila ime u Wreckage. Nakon neuspeha tog benda pridružio se bendu Sour Milk Sea, ali se početkom 1970-ih i ova grupa raspala. Aprila 1970. Mercury se spojio sa Brianom Mayom i Rogerom Taylerom u bendu Smile.

Nakon odlaska njihovog pevača/basiste su bili u potrazi za novim te mesto pevača popunjava Freddy, a nakon par loših basista to mesto konačno popunjava John Deacon. Uprkos neslaganju ostalih članova Mercury je odabrao ime za ubrzo novonastali bend Queen, a od 1970. do 1991., odnosno do svoje smrti je bio i frontmen sastava. U grupi je osim pevanja neretko svirao i klavir, ali i druge instrumente(razumeo se sjajno u sintisajzere) Sa Queen-om je snimio 15 albuma( računajući i soundtrack albume), dok je poslednji “Made in Heaven” izasao 4 godine nakon njegove smrti, a snimljen je tako što su ostali članovi grupe Queen kao okosnicu iskoristili trake koje je Freddie snimio pre smrti i na to dosnimili svoje instrumente.

Takode, imao je i solo karijeru koja je usled velike popularnosti Queen-a malo poznata, i zbog koje su se zamalo prevremeno raspali, a izdao je dva albuma. Naslovna pesma sa drugog albuma po imenu “Barcelona” bila je zvanična himna Olimpijade u Barceloni, koje su održane 1992. godine, godinu dana nakon njegove smrti. Zanimljivo je da je pocetkom ’80ih snimio par pesama sa Michael Jacksonom ali nijedna od njih nije objavljena.

Početkom ’70ih godina je stupio u vezu sa Mary Austin, koju je upoznao preko Briana Maya. Nekoliko godina je živeo sa njom u West Kensingtonu, ali je sredinom 1970-ih upoznao američkog producenta iz Elektra Records sa kojim je započeo vezu zbog koje ostavlja Austin, te joj tada saopštava svoju biseksualnost. Mercury i Austin su ostali veoma bliski prijatelji tokom celog života i on ju je često nazivao svojim jedinim pravim prijateljem. Zbog nje je snimio jednu od najpoznatijih pesama Queen-a, “Love of My Life”.

Zbog toga i ne iznenaduje činjenica da joj je zime 1991. godine ostavio polovinu svog bogatstva vrednog 75 miliona funti, uključujući i 20 miliona funti vrednu kuću u zapadnom Londonu, ali i jedan veliki zadatak. Freddyjeva poslednja želja bila je da bude kremiran, te da Mary njegove ostatke pohrani na tajnoj lokaciji koja neće biti nikada otkrivena. Dve godine čuvala je njegovu urnu u svom domu, a potom se jednog dana iskrala iz doma uz laž da ide na tretman kod svoje kozmetičarke. Umesto toga uputila se u nepoznatom smeru i pohranila njegove ostatke na mestu koje do danas nije poznato ni njegovoj porodici. Godine 1985. započeo je drugu dugu vezu nakon dosta veza sa raznim muškarcima tokom ’80ih, ovog puta sa frizerom Jimom Huttonom.

Hutton, koji je do 1990. i sam saznao da je HIV pozitivan, živeo je sa Mercuryem tokom njegovih poslednjih 6 godina života, vodeći računa o njemu i negujući ga dok je bio bolestan i bio je prisutan uz njega kada je umro. Mercury je umro 24.11.1991. godine u svojih 45 godina. Zvanični uzrok smrti je bronhijalna pneumonija usled AIDS–a. Pesmu “Crazy Little Thing Called Love” je napisao u kupatilu – čak je imao i donet klaviru kupatilo što mu je omogućilo da komponuje. Iako je na sceni bio veoma energičan, privatno je po rečima ljudi bliskih njemu bio veoma stidljiv i retko je davao intervjue. Prema dosta listi se vodi kao jedan od top 15 pevača ikada, a posthumno je se zajedno sa ostalim članovima njegovo ime našlo u Rock n Roll kući slavnih.

Pisao : Rastko Tomić