Otkriveno zašto je ugašen profil Croatia Records

Diskografska kuća Croatia Records doživela je šok ove nedelje nakon što je YouTube povukao njihov kanal.

Iako je prva informacija koja je stigla iz CR-a bila da se radi o hakerskom napadu, situacija se znatno zakomplikovala.

Želimir Babogredac, direktor Croatia Recordsa, prekjuče je rekao da je poslao ljude u londonsko sedište Youtube-a da vide šta se dešava. Kao razlog za gašenje kanala, Babogredac je prvobitno naveo da je u pitanju “neko zlo”.

Međutim, u jednom od najvećih obrta u vezi sa autorskim pravima, beogradska kompanija Connect Network juče je kontaktirala portal Ravno do dna. Mirko Ćajić je u ime kompanije rekao da je Youtube kanal Croatia Recordsa ugašen na njihov zahtev.

Izbrisan kanal Croatia Recordsa na Youtubeu

Kao razlog gašenja Ćajić je naveo kršenje autorskih prava umetnika. Konkretno, radilo se o albumima Tome Zdravkovića. Kažu da su objavljeni bez autorskih prava, što je u domenu porodice pokojnog Zdravkovića. Kako Ćajić kaže, kanal Croatia Recordsa je “ugašen” tek nakon poziva Connecta za mirno rešenje spora, a Croatia Records ih je više puta ignorisao. Ove trzavice između Croatia Recordsa i Connecta počele su prošle godine.

Croatia Records je u izjavi za Telegram kratko prokomentarisao da se takve situacije dešavale u prošlosti, ali nikada ovakvim potezima. Posle velike buke, za Index je progovorio Babogredac i apele Connecta nazvao „ucenom od 300 hiljada evra”. Takođe, on je u svojoj izjavi Connect nazvao „čudnom i bolesnom ekipom” i „kompanijom iz susedne zemlje koja je mislila da će koristiti lihvarstvo”.

Mirko Ćajić, iz firme Connect Network doo Beograd, oglasio se ponovo nakon što je Želimir Babogredac, direktor najveće hrvatske diskografske kuće Croatia Records, rekao kako Mirko nije “legitimni zastupnik porodice” Tome Zdravkovića.

„Ovo što radi Croatia Records sramotno je i krivično je delo“, kaže na početku razgovora za Telegraf.rs Mirko Ćajić.

On je potvrdio da su Youtube kanal Croatia Records, kao i Jugoton, dobili više od 50 elektronskih opomena od strane Connect Networka i EMDC pablišinga, a sve zbog kršenja prava kada je reč o pesmama Tome Zdravkovića.

SUD POTVRDIO DA JE CROATIA RECORDS OTUĐILA SNIMKE U PRIVATIZACIJI – I TO NE SAMO NJEMU

„Ne brišemo mi kanale, nego Jutjub. Mi smo samo prosledili svu dokumentaciju firmi ‘Merlin’, počevši od CERP-a pa do odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, gde se jasno vidi da CroRec nije vlasnik spornih fonograma. Kao i dokumentaciju za 160 autora koji nikad nisu ni dinara dobili od Croatia Recordsa zbog neregularnog eksploatisanja autorskih i interpretatorskih prava, počevši od porodice pokojnog Tome Zdravkovića pa nadalje… Najnoviji slučaj je da su iz Croatia Recordsa objavili muziku iz filma ‘Toma’, kao čisto piratsko izdanje na svim digitalnim servisima, naravno ne vidljivo i za područje Srbije. Zar iko misli da je to u redu?“, pita Ćajić.

„Kontaktirali smo režisera filma ‘Toma’ Dragana Bjelogrlića, koji nam je potvrdio kako nikad nije dao dopuštenje Croatia Recordsu za eksploatisanje autorskog dela Tome Zdravkovića, a dozvolu im nije dala ni porodica pokojnog muzičara. I to nije jedini prekršaj Croatia Recordsa dosad, ima ih bezbroj. Jer, isto su napravili i s autorom Aleksandrom Koraćem prošle godine, kada su bez dopuštenja autora izdali album pod nazivom ‘Nostalgija’, izvođača Đanija Stipaničeva, i taj je naravno nevidljiv za područje Srbije. Sve sama piraterija do piraterije…“, objasnio je Mirko.

On se dotakao i Želimira Babogredca, direktora Croatia Recordsa, istakavši da mu ne zamera jer ne govori istinu u medijima.

„On je medijima priznao da nije želeo ovaj spor s nama rešiti mirnim putem nego nas je ignorisao jer, kako kaže, mi nismo njegov nivo. Takođe, lagao je u startu da mi nismo izdavači i zastupnici porodice Zdravković, a da ne govori istinu jasno je iz sertifikata izdatog od strane SOKOJA, gdje se pod rednim brojem 46 jasno vidi da smo upravo mi nosioci prava za autorska dela Tomislava Zdravkovića“, objasnio je Ćajić koji je u to ime dostavio i potvrdu SOKOJ-a da Connect Network jeste vlasnik prava za autorska dela Tome Zdravkovića.

Connect Network je beogradska kompanija osnovana 2020. godine koja se bavi zaštitom kompozitora, tekstopisaca i aranžera na Balkanu. U svom katalogu imaju više od 20 hiljada pesama. Njima su, između ostalog, zaštićena i dela Zdravkovića, Frajlija, Kemala Montena.