“London Calling” slavi 40. rođendan

Pre tačno 40 godina, odnosno 1979. godine na današnji dam engleska post punk / rock grupa The Clash objavila je dvostruki album “London Calling”. Još decenija treba da prođe pa će album na čijem omotu možemo videti fotografiju Pennie Smitha kako uništava bas gitaru napuniti pola veka postojanja !

Na ideju da to bude naslov samog izdanja su došli sa BBC-jevih radijskih servisa koji su tokom Drugog svetskog rata za otvaranje svojih emisija izvan Engleske koristili rečenicu : “This is London calling…”. Joe Strummer je to čuo kada je sa roditeljima živeo u Nemačkoj. Album važi za jedan od presudnih za dalje tokove rock muzike. The Clash je svoj izvorni punk zvuk obogatio korišćenjem brojnih stilova, od rockabillyja i pop stila 60-ih do R&B, ska, hard rocka i reagge elemenata. Pesme koje su se najviše proslavile sa ovog albuma su “Spanish Bombs”, “Train in Vain” i naslovna “London Calling” – 15. na listi najvećih rock pesama IKADA ! Originalni naziv naslovne bio je “Ice Age” ali je ubrzo preimenovan u “London Calling”.

The Clash se smatraju jednim od najvećih punk bendova ikada uz Sex Pistols i Ramones, a ovim albumom su svoju poziciju zacementirali i ostali jedan od najinspirativnijih bendova za druge. Osim toga, samo prodaja u više od 5 miliona primeraka govori sve o ovom izdanju.

Iako je na kraju sve ispalo sjajno, u procesu nastajanja ništa nije izgledalo tako bajno. Bend je izgubio menadžera i studio, ali i inspiraciju za pisanje novih pesama. Ali turneja koju su imali početkom te 1979. godine ih je uzdigla i dala im nekakav vetar u leđa. Počeli su sa rade, i za nekih tri meseca završili album, koji je onda trebalo snimiti, ali pošto nisu imali ni studio ni producenta angažovali su Guy Stevensa i preselili se na sever Londona gde su započali snimanje.

„On bi poslagao stolice jedna na drugu i zatim ih rušio dok bi gitarista svirao. Sećam se kako je uzeo merdevine i zatim ih vrteo u krug, samo što nije ljudima otkinuo glave“, priseća se Green, koji mu je bio pomoćnik.

„Iskreno, on je bio luđi roker od većine muzičara. Ponekad bi morao da ga iznesem iz studija, dok je on bio u nesvesti i uguram u taksi.“

Zanimljivo je da je pesma “Train In Vain”, najpoznatija posle naslovne, snimljena u poslednjem momentu, toliko kasno da nije ni uključena na originalni spisak na omotu.

 

Tekst naslovne pesme u stvari odražava haos koji je tada obuhvatio svet. Veliki deo pesme je napisan dok su Clash putovali širom sveta 1979. Bilo je to vreme ogromne nestabilnosti obeležene nuklearnom nesrećom na ostrvu Three Mile Island, iranskom krizom s taocima, izlivanjem nafte u Meksičkom zalivu, usponom Margaret Thatcher u Engleskoj i velikom energetskom krizom. Oslanjajući se na haos, Strummerovi stihovi “London Calling” u osnovi su radio emisija iz distopijske budućnosti, što je u to vreme bilo lako zamisliti. Deo “London is drowning and I live by the river” je proistekao od priča koje su kružile u Engleskoj da bi, ako reka Temza ikad poplavila, ceo London bio pod vodom. Joe Strummer je živio kraj reke, ali u stanu koji je bio visoko, tako da bi bio u redu.

Pesma “Brand New Cadillac”, koja je druga po redu na izdanju, posle naslovne je u stvari njihova obrada stare rockabilly pesme, kao i “Revolution Rock” koja je obrada stare reggae pesme.

“The Guns of Brixton” bila je prva Clash-ova pesma koju je Paul Simonon napisao sam. Odrastao je u južnom londonskom kvartu South Brixton, gde po pesmi živi izmišljeni lik Ivan iz Jimmy Cliffovog filma iz 1972 godine “The Harder they Come“.

Pesma *Spanish Bombs” napisana je o incidentu iz stvarnog života. Strummer se jedne noći vozio kasno kući iz studija kad je čuo izvještaj o hotelu na Costa Bravi u Španjolskoj koji biva bombardovan od strane baskijskih terorista. Otprilike u isto vrijeme, IRA je postavljala svoje vlastite bombe u Velikoj Britaniji. Nije mu trebalo dugo da napiše pesmu, koja se proteže od španskog građanskog rata tridesetih pa sve do nedavnih napada na zemlju.

I jedan od najzanimljivijih predmeta u Clash-ovoj ogromnoj arhivi je pakovanje Ernie Ball Custom Gauge žica sa rečima koje je na poleđini napisao rukom Joea Strummera: “I’m all lost in the supermarket/I can no longer shop happily/I came in here for the special offer/Guaranteed personality.”

Pisao : Rastko Tomić